Tezgah 1: Her yer talaş, her yer kereste!

Kerestelerimi aldım. Kısa bir mobilyacı soruşturmasından sonra bir keresteciye yönlendirildim ve çamdan başka bir şey satmayan bir Karadenizli dayıdan 250 tl ederi ile 30 metre 5×15, 4 metre 10×10 ve 7 metre 5×10 kereste aldım.Kazık yedim mi bilemiyorum, bir sonraki alışverişte anlayacağız.

Ve aptallık ederek kalınlık makinesinden geçirtmedim. Yani şerit testerenin izleri, koca koca kıymıklar, vs. her yerinden fışkırıyordu kerestelerin. Kendim hallederim diye düşünerek. Kafamda bir elektrikli el planyası almak vardı, zaten palet tahtalarını adam etmek için gerek duyuyordum. Bir tane Black and Decker KW750K aldım. DeWalt markasına aklım kaymıştı ama gerçekten o parayı hakedecek ne yapıyor diye sorup durdum kendi kendime. B&D’nin performansına bakıp yeniden düşünebilirim bu soruyu.

Keresteci temiz veriyorum dedi, ben de orada kontrol ettim dönme var mı diye ama ilk kereste almanın heyecanından olacak iyidir iyi deyip eve getirdiğimde bazılarının salsa yaparcasına bükülmüş olduklarını gördüm.

Bir de Stanley’in JetCut modeli bir pala testere aldım ve başladım planıma göre keresteleri kesmeye.

IMG_0079

Tabii şöyle bir hata yaptım; tahtaların uzunluklarını tam ölçüsünde kestim. Halbuki planyalamadan sonra kayıp olacaktı uçlardan ve nihayi kalınlıklar birbirini tutmayacaktı. Bir kaç santim planya ve zımpara payı bırakarak kesmek gerekiyordu.

Mesela ne kadar dikkat etsem de 10×10 ayakları düz kesemediğim için bir ucundan 85 santim, diğer köşeden 85 santime denk gelmiyordu. O yüzden de pay bırakmak akıllıca olacaktı.

IMG_0077

Yine Stanley marka can bir gönyem var, onunla düz çizgileri çizip çizip başladım kesmeye.

IMG_0080

Yarım saat kırkbeş dakika sonra ayaklar ve çerçeveyi ölçüsüne göre kesmiştim. Ağustos sıcağında 3 kat taşıyıp çatı katındaki terasa çıkardım kestiklerimi. Alt raf ve masanın yüzeyi için kullanacağım 5×15’likleri ise bıraktım.

IMG_0076

Ertesi gün ise planyanın hevesi ve kuzenin de yardımı ile bir giriştik bu kerestelere… Bizim oralar rüzgarlıdır genelde ama o gün ekstra bir fırtına vardı. Ve talaş torbası olmasına rağmen meret öyle bir talaş püskürtüyordu ki, 6 kalası planyaladıktan sonra kulaklarımız ve kirpiklerimize kadar talaş olmuştuk. Yer fırçası ile önce kendimizi sonra yeri temizledik. Keresteler pırıl pırıl oldular ama yarım jumbo boy çöp torbası kadar talaş çıktı. O kadar dikkat etmemize rağmen içeriye taşıdığımız pisliği saymıyorum bile. Malesef fotoğrafını çekemedim, telefonun bozulmasından korktum 🙂

Bundan sonra bu kadar büyük planya işini terasta yapmayacağım. Uslu gibi keresteyi aldığım yerde kalınlık makinesinden geçirteceğim, sonra ince işini terasta hallederim.

 

 

 

 

Tezgah 1: Her yer talaş, her yer kereste!” üzerine 2 düşünce

  1. Geri izleme: Tezgah 0: Plan | Bir ahşap yolculuğu

  2. Geri izleme: Tezgah 2: Testerenin laneti | Bir ahşap yolculuğu

Bir Cevap Yazın