El rendesi

Uzun internet aramalarından ve karşılaştırmalarından sonra, zaten uzun zamandır yapı markette gözüme kestirdiğim Stanley rendeyi aldım.  Modelin tam adı Stanley No. 4 (12-204).

stanley rende

Gelir gelmez, içini açtım, her vidasını söküp tanıştım kendisiyle. Geçen pazar günü de hava istisnai şekilde ılık ve açık olunca hemen aletlerimi toplayıp bahçeye çıktım. Bir an önce bir tahta parçasını el rendemle dümdüz etmek istiyordum 🙂 Önümdeki en önemli engelin bu işi yapabileceğim sağlam bir zemin olacağını biliyordum.

Bir çalışma masam olmadığından eldeki masaları dayanma derecelerine kadar zorlamaya niyetlendim. Bunun için de masa yüzeyine zarar vermemi engelleyecek, aynı zamanda da çıkıntılarıyla masaya dayanacak ve üzerinde çalıştığım tahta parçasını tutacak eklere sahip bir ara yüzeye ihtiyacım vardı. Eski bir dikdörtgen mdf buldum bu iş için kullanabileceğim. Bir ucuna, masa üzerinde kaymasını engelleyecek bir tahta parçası çaktım, diğer ucuna (ama ters yüze) bir diğer tahtayı çaktım. Böylece ben rendeleme için yüklendiğimde hem kendisi kaymayacak, hem de düzlediğim tahtayı tutacaktı. Aşağıdaki gibi bir şey.

Ara yüz

Aklım bahçe masasının bana ve bu işe ne kadar dayanabileceğindeydi. Bir kaç kez ani ve çok güçlü şekilde yüklenerek kendisini test etmiştim. Ama iş başında farklı davranabileceğini tahmin ediyordum. Öyle de oldu.

Geçen pazar, hava istisnai şekilde ılık ve açık olunca hemen aletlerimi toplayıp bahçeye çıktım. Ve hemen masay kuruldum, bir paletten kestiğim tahtayı yerleştirip ilk rende darbemi vurdum. Tabii bıçağın derinlik ayarını iyi yapamadığım için rende tahtanın ucunda takıldı kaldı. Derinliği azaltıp tekrar denedim. Ve işte benim de ince ahşap helezonlarım rendemden fırlamaya başlamıştı. Ama masa huysuzluk ediyordu, ben yüklendikçe, evdekileri ayağa kaldıracak kadar büyük bir gıcırtıyla kayıyordu. Masanın yapısal olarak oldukça dayanıklı ve sağlamdı ama yerdeki taşlar onu yeterince tutamıyordu. Bu elbette rendelemeye çalıştığım tahtada da istenmeyen bıçak darbelerine sebep oluyordu. Netekim istediğim şekilde iş yapamadım tahtam üzerinde ve biraz canım sıkıldı. O dakika karar verdim en azından portatif bir çalışma tezgahı almaya ve Black & Decker WM825′i sipariş ettim.

IMG_2827

Her ustanın itinayla belirttiği bir husus, el aletleri ile ilgili olarak, bıçakların her zaman keskin tutulması gerektiği. Bir kaç denemeden sonra rende tığ’ının köşesinde ciddi bir yıpranma olduğunu farkettim. Ne yazık ki elimde ne sutaşı ya da yağtaşı var, ne de bileyecek herhangi bir alet. Dremel 4000’in bir bileyi parçası var elimde, ama zımpara mevzusunda da bahsettiğim gibi, Dremel’in hızından tırsıyorum biraz. İstanbul’a gidip biraz hırdavat alışverişi yapana kadar, yapı markette satılan yedek tığlardan alabilirim.

Bir Cevap Yazın