Tezgah 3: Adım adım

En sonunda 4 üst kaydı da bir şekilde ayaklara bağlayabildim. Alttaki resimden de görüleceği üzere bir kısım bağlantı işini vida ile hallettim. Çünkü ilk iki kayıtta yaptığım gibi kavela kullanmak için hem ayakları hem de kaydı sabit ve düz tutmak gerekiyordu, ama olduramadım. O yüzden de bastım vidayı. Tabi vidayı o kadar kalınından seçmişim ki, önceden matkapla kılavuz deliği delmeme rağmen vidalama aletin gücü yetmedi. Ben de tek tek elle çevirdim vidaları. Ve memleketimin her yerinden akan kötü işçilik vidalarda da kendini gösterdi ve en zorlandığı anda vida yuvaları parçalanarak yalama oldu. Böylece bazı vidalar yarım santim dışarıda kaldılar.

IMG_0088

Dört kayıt ve yamuk ama sağlam bir çerçeve.

Altta kalan uzun kenar kayıtlarının yuvaları açmıştım, daha önceki yazıda da anlattığım gibi. Kısa kenarlara kayıtları yerleştirmeden 5×15’lik kalasları masanın üstüne yerleştirdim ve masaya benzeyen görüntü karşısında gözlerim yaşardı. Ama aynı zamanda farkettim ki, kalasları o kadar kötü planyalamışım ki onları toplu olarak düz bir zemine dönüştürebilme ihtimalim, an itibarıyla kabiliyet sınırlarımın dışında kalıyor. Hiç kompleks yapmadan masanın zeminin bir kalın yumuşak kontrplak üstüne bir ince sert kontrplaktan yapmaya karar verdim. Zaten masamın rustikliğine de bu eklektik perspektif yakışırdı.

IMG_0089

İşte masam bitince böyle harika olacak.

IMG_0090

Geniş açıdan masa bitince nasıl görünecek pozu.

Aşağıdaki resimde, baştan plan yapmanın planı uygulamaktan daha önemli olmadığının bir ispatı. El testeresiyle kestiğim 10×10’luk ayakların boyları birbirinden farklı olunca, kayıtları düz olarak yerleştirdiğimde böyle yukarıda kaldılar. Bu fazlalıkları hassas bir şekilde elektrikli planya ile almaya çalışacağım. Evrenin gizemli güçleri yardımcım olsun.

IMG_0091

Güneş batışında hesapsız kesilmiş ayak keyfi

Tezgah 3: Adım adım” üzerine bir düşünce

  1. Geri izleme: Tezgah 4: Vallahi de bitti | Bir ahşap yolculuğu

Bir Cevap Yazın