Tezgah 2: Testerenin laneti

Planlamadan ve satın alıp keresteleri hazır hale getirdikten sonra başlamaya hazırım.

İlk yazıda bahsettiğim gibi neresinden başlayacağımı iyi kestiremedim ve üst çerçeveyi yapmak yerine ayaklarda oyuklar açmaya başladım. Sonradan uyandım ki, ilk önce üst çerçeveyi yapsaydım daha kolay gönyeye oturtabilirdim (her köşe 90 derece ve köşegen uzunlukları birbirine eşit olacak şekilde).

Çünkü ilk planya tecrübem olduğundan keresteleri tam düz düzleyemedim. Komşu yüzeyler arasında bazı noktalarda 90 derece çıkmadı ortaya. Biraz sallapati yaptığım için de dönüp ince ayar yapmaya üşendim. Bunun cezasını oyuk açarken ve 5×10’luk kayıtları ayaklara yerleştirmeye çalışırken çektim. Gerçekten her şey tecrübe. Halbuki izlediğim bir çok videoda, neredeyse herkes üst çerçeveden başlıyordu işe.

Normalde daire testere ile çok kolay bir şekilde yapılabilecek işi, daire testerem olmadığı için elle yaptım. Uzun sürdü ve elbette düz kesemedim. 10×10 keresteler o kadar büyükler ki muhakkak bir noktasında elim yamuk gitti.

IMG_0081

Hep yamuk hep yamuk

İnce ince kestiğim dilimleri çekiçle kırarak çıkardım. Dipte kalan düzeltme işini ise kalınca bir keski ile hallettim. Bu noktada bir kez daha el aletleri ile ne kadar dikkatli iş yapmak gerektiğini anladım. Çam o kadar yumuşak ki, kontrolsüz bir tokmak darbesi ile keski derinlere dalabiliyor.

Aşağıdaki fotoğraftan da anlaşılacağı üzere uzun kenar kayıtları hiç düzgün olmadı. Ne dik yüzeyler ne dip derinlikler. Neyse, tezgahı bu kadar kaba bir tasarımla yaptığım için rustik der yuttururum artık 🙂

IMG_0082

Bu arada o sıcağın altında çalışmanın nasıl bir işkence olduğunu anlatamam. Bir de pergolayı yaptırmamış olsaydım neler olurdu, tahmin edemiyorum.

IMG_0086

Bir çalışma masasına ne kadar ihtiyacımın olduğunun bir kanıtı daha.

Üst kayıtları 5×15’lerden yapayım demiştim. Onları, sonradan vida ile desteklemek üzere, 10’luk kavelelarla birleştirdim. Böylece kavela işaretleyicilerini de ilk kez kullanma olanağı buldum.

IMG_0083

Bauhaus’ta küçük paketler içinde kavela çalışmaları için pek faideli araçlar satılıyor, çok da uygun fiyata. Örneğin yukarıdaki matkap ucunda görünen derinlik sabitleyici, uca yapıştırılan banttan vs. çok daha iyi iş görüyor. 6’lık, 8’lik ve 10’luk matkap uçları için üç sabitleyici set olarak satılıyor. Yalnız alyan anahtarları verilmiyor yanında. Çok ince anahtarınız yoksa onu da edinmeyi unutmayın.

IMG_0084

İşaretleyicilerle çalışmak ise işi çok kolaylaştırıyor. Bir yüzde açtığınız kavela deliklerine işaretleyicileri sokuyorsunuz, sivri uçları dışarı bakacak şekilde. Sonra yapıştıracağınız diğer yüzü ayarlayıp sivri uçlara doğru sıkıca bastırıyorsunuz. Ben tokmakla bir iki vurdum, gayet belirgin işaretler çıktı ortaya. İşkence ile sıkıştırmak da bir yöntem olabilir.

IMG_0087

İki ayakta ve ortadaki kirişte tutkallamayı hallettikten sonra işkencelerle bir güzel sıkıştırdım. Gayet sıkı oldular. Şimdi sıra diğer kenarları yapmakta.   IMG_0085

 

Bir Cevap Yazın