20121215-132452.jpg

Kaç zamandır eşim internette bulduğu, paletlerden yapılmış sehba, masa, yatak, ve hatta ev (evet ev!) gibi ahşap işlerini bana gösteriyordu. Depomuzda bulunan ve artık elden çıkarmaya karar verdiğimiz paletleri inceledim ve işimize yarayabilecek bir sürü palet olduğunu gördüm.

İnternette paletlerle neler yapılabiliyor, bir de ben bakayım diye dolaşırken (siz de google hazretlerinden pallet furniture aramasıyla bakabilirsiniz), hem çeşit çeşit öneriler olan sayfalar buldum (misal bu), hem de tahta palet düşmanı bir siteye denk geldim. Anladığım kadarıyla plastik paletlerin kullanılmasını teşvik etmek için kurulmuş bir viral site. Ama bahsettiği mevzulardan bir tanesi dikkatimi çekti: Paletlerde kullanılan böcek öldürücüler. Ahşap paletler iki türlü işlemden geçiriliyormuş. Biri ısıtarak (heat treatment) kurutma, biri de metil bromid (methyl bromide) ile tütsüleyerek böceklenme ve mantarlanmadan koruma işlemi. Metil bromid sağlığa zararlı bir madde olarak kabul edildiği için ekolojik nedenlerle giderek daha az kullanılıyormuş.

Bizim paletlerin bir kaçının üzerinde resimdekine benzer damga vardı. Araştırınca buğdaya benzeyen şeklin yanında yukarıdan aşağıya yazılmış IPPC , Uluslararası Bitki Koruma Konvansiyonu’nun kısaltması ve bu kuruluşun belirlediği standartlarda bu damgalar hazırlanıyormuş. Yandaki karedeki ilk iki harf ülke kodu (buradakinde Fransa), sonraki iki harf ve beş rakam (burada NC 30217) palet üreticisinin kodu, sonraki HT (heat treatment) ısıl işlem gördüğüne dair kısaltma, DB ise debarked, yani kabuları soyulmuş kereste anlamına gelen kısaltma. Eğer metil bromid ile işlenmiş olsaydı MB kısaltması olacaktı.

Yani bu damgaya sahip ahşap paletlerle güvenli ve sağlıklı mobilyalar yapmak mümkün. MB’den uzak durun diyor bir blog yazarı.

Bir Cevap Yazın