İlk Adımlar

Ahşapla ilişkisi sadece denk geldikçe yapana bakmaktan ibaret olan biri ahşap ile uğraşmaya nasıl başlar?

Ben kendi hikayemi anlayatım.

Kararlı bir şekilde bu işin üzerine gitme fikrine aslında çocuklarım vesile oldu. Bir dergiden çıkmış, hafif kalınca bir kağıttan yapılmış bir zarla oynanan bir oyun ile boğuşuyorduk. 3 yaşındaki bir çocuğun elinde kağıt zar ne kadar dayanabilirse, bizim ki de o kadar dayandı.

Heyecanlandıkça üstüne basıyorlar, avuçlarının içinde sıkıyorlar, ve saire. Aklıma geliverdi, bir ağaçtan zar yapsam, üzerini de lehim ile yakarak sayıları işlesem, yıllarca dayanacak zarlarımız olurdu. Her istediğimiz oyunda da kullanabilirdik.

Peki elimde ne vardı? Ev işlerine meraklı olduğumdan epeyce bir el aletim, elektrikli cihazım vardı ama tahta ile uğraşmak için ne vardı?

  • Sırık testeresi: Bahçedeki ağaçları budamak için almıştık zamanında.
  • Kıl testere: Adını kıl testere olarak bildiğim ve başka bir yazıda anlatacağım ilk odun kesme işinde kullanarak vakit kaybettiren küçük nesne.
  • Dekupaj testeresi: Evin tadilatı sırasında işime yarayacağını zannederek aldığım ama pek kullanma fırsatım bulamadım bir Black and Decker.
  • Titreşimli zımpara: Ailevi hatırası olan (nedense) Black and Decker markasının bir modeli.

Her zaman yaptığım gibi bir sürü dökümana gömülüp yolumu kaybetmemeye yeminliydim bu sefer. Ağız sulandıran, insana “elimde olsa dünyayı fethederdim” hissi veren binlerce alet edevatın cazibesine kapılmadan, hemen bulduğum ilk tahta parçasıyla, elimde ne varsa o aletle başlayarak yola koyulmaya karar verdim.

Ve ilk maceram böyle başladı.

Bir Cevap Yazın